Bilgi paylaştıkça çoğalır

Yazının 6000 Yıllık Serüveni

Bir yılın yükünü henüz üzerimizden atamamışken yeni bir yılın ağırlığını yüklenmeye başladığımız şu günlerde kafam öylesine karışık ki! Bu yazıyı yazmakla sizi de bu girdabın içerisine sürükleyip kendime yol arkadaşı edinmek istemiş olabilirim.

yazi1

 

“Adana’ya Yön Verenler” sergisini açacağımız bu günlerde Etem Çalışkan’dan sergi için istemiş olduğum bir yazının imzasının yanında 6014 yılını görünce şaşkınlığımı gizleyemedim.Önce yanlışlık olabileceğini düşünsem de hocanın kesin bir bildiği vardır diye telefona sarılıp, kendisini aradım. Hoca bana öyle şeyler anlattı ki, bu görüşleri çok dikkat çekici buldum. İzninizle bu kısa söyleşiyi sizlerle paylaşmak istiyorum;

yazi3

 

2014 yılındayız, ama siz eserlerin altına 6014 yazmışınız acaba bir yanlışlık mı dedim önce, ama bir bildiğiniz vardır diye düşünerek size bir sorayım dedim. Neden 6014? 

Yanlışlık varsa eğer, o da 2014 yılındadır. 2014 yılı Hz. İsa’nın doğum tarihinin milat olarak alınması sonucu ortaya çıkmıştır. Milat kavramı da göreceli bir şeydir. Şu an Hristiyan dünyası etkin olduğu için takvim böyle, ama başkası için milat değişebilir. Örneğin kimisi insanoğlunun aya ayak basmasını milat olarak kabul edebilirken; ben, İsa’nın doğumunu miladın başlangıcı olarak kabul edenlerden değilim. Çünkü ben insanlığın, adamlığın peşindeyim. Biz yazıyla beraber aydınlandık. Yani yazıyla beraber adamlık tarihimiz başladı.

Üstelik yazının icat edilmesi bilginin aktarılmasının da başlangıcı olduğu için, milat kabul edilen diğer tarihlerin bir bilgi olarak bize kadar gelmesini de sağlayan şey. Bu nedenle yazının icat edilmesi herkesin üzerinde hem fikir olduğu bir milat olabilir.Yazının icadını milat kabul edersek eğer, şu an içinde bulunduğumuz yıl da, 2014 değil 6014 olur. Buna Yazı Miladı (Y.M) veya Adamlık Miladı (A.M) diyebiliriz. Adamlık Miladı’nın başlangıcı 6014 yıl önce 1-1-1 yani;  birinci gün, birinci ay, birinci yıl. Bana göre bu miladın öncesi yok. Çünkü yazı yoksa tarih de yok.

O halde size göre yılbaşı da değişiyor? 

Aslına bakarsanız tarihin 1.1.1 diye başladığını gösteren hiçbir belge yok. Ben, bu yüzden tüm dünyanın yeniden uyandığı çiçeklerin açtığı Mart ayının 1. Ay olması gerektiğini yani yılbaşının 1 Mart olabileceğini düşünüyorum.Hatta dünya kadınlar gününün de bu ay içerisinde kutlanılıyor olması vesilesiyle yazının önemine ithafen ‘Hurmalar Altında Cemile’ hikâyesini de, yazıya kadın eli değmesi açısından önemli buluyorum.

yazi2

 

Hurmalar Altında Cemile kimdir?

Mezopotamya uygarlıklarından “Sümerler” tarafından icat edildiğinin ilk gününde esir ve köle tüccarlarının komşu ülkelerden Hurmalı Bahçe Köle Pazarı’na getirdikleri esirler arasındadır. Karacaoğlan’ın dediği gibi, on beş yaşında da kırk beş belikliydi. Gözleri kömür karası zeytuniydi. Adem babamızla Havva anamızın ikinci torunu olan Cemile, dik başlıydı.

Adamlık Miladı’nın (yazının icadı ve miladın başlangıcı) ilk yıllarında çok uzaklardan getirilen bir kızdı Cemile. Kaderi diğer köle kızlar gibi olmayacak, boyun eğmeyecekti. İstediğini de yaptı Hurmalar Altında Cemile oldu. Yazı ustası ile karşılaşır Hurmalar Altında Cemile’nin yolu. Hurmalar Altında Cemile, kil tabletler hazırlayan yazı çırağının yanına sığınır. Önceleri garipsendiyse de, orada kalarak yazıyı öğrenir. Artık Cemile diğer esir kadınlar gibi değildir. Çünkü yazmayı biliyordur. Erkeklerin yapmış olduğu depolama (arşivleme) işini artık Hurmalar Altında Cemile tek başına yapabilir.

Hurmalar Altında Cemile, bu sırada Babası kral olan ilk kadın şair Enhaduanna’nın tabletlerini okumaya başlar.

enheduanna-tablet enheduanna

Enhaduanna kimdir?

Enhaduanna, Sümerlerin Aşk Tanrıçası İnanna’ya yazdığı şiirler ile halkın beğenisini kazanmıştır. Öyle ki Akad uygarlığı soyuna ait olan Enhaduanna Sümer halkını bir arada tutarak babası Sargonun kral olmasını sağlamıştır. Yani bir Akad’lının Sümer Uygarlığı’nın başına geçmesini sağlamıştır.

Son bir sözünüz var mı?

Dediğim gibi milat göreceli bir kavram. Başkalarına göre başka milat yok mu, tabi ki var.Bir bakıyorsun bir milli takım üst üstte Avrupa şampiyonu oluyor, deniliyor ki:“Milli Takım bir milat yazdı.” Yani bazı olaylar kendi içlerinde de bir milat oluşturabiliyor. Ama sonuç olarak, ben bunları da yazıya bağlıyorum. Bakın mesela, uzaya insanların gitmesi de bir milat kabul ediliyor.

Uzaya gidişin kaynağı ilimdir, ilimin kaynağı ise yine yazı…

Her şey kaybolur, yazı kaybolmaz.”

Söz uçar yazı kalır demişler.

Boşuna dememişler ya …

Bu söylediklerimiz, yazının 6000 yıllık serüveninden kısa bir anlatımdır.

etem-caliskan

ETEM ÇALIŞKAN KİMDİR?

Gazeteci, Yazar, Hattat
Anıtkabir’in kitabelerini, Kuran’ı Kerim’in Türkçe anlamlarını, Yunus Emre Divanını yazdı.
Gazi Mustafa Kemal’in Nutku’nu el yazmasını yazdı.
Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızın ifadesi olan tarihteki Türk Devletlerinin pullarını yaptı.
Atatürk’ün doğumunun 100. yılı nedeniyle altın ve gümüş anı paralarını tasarladı.
K.Atatürk imzasını resimselleştirdi.
Basın şeref kartı sahibi.

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here