Bilgi paylaştıkça çoğalır

Yaratıcı fotoğraf çalışmalarıyla adını duyduğumuz Dilan Bozyel‘in son çalışması olan ‘Kimseye Etmem Şikâyet’, 23 Mayıs – 29 Haziran 2014 tarihleri arasında Yarın Yapayalnız adlı karma sergisinde görücüye çıkıyor. Kendisi uzun zamandır takip ettiğim bir fotoğrafçı ve oldukça da başarılı biri.

dilan bozyel
Fotoğraf: Eray Eren  Model: Didem Dinç | Boom Stüdyoları 

Sergide başka sanatçılar da var tabi ki ve etkinliğin bülteninde şöyle bir açıklama yer alıyor:

“Mixer Açık Depo yapısı içerisinde, küratörlüğünü Gülben Çapan ve Mehmet Kahraman’ın üstlendiği Yarın Yapayalnız sergisi, kişisel ayrılıklarımız sonrasında ortaya çıkan duygusal durumlarımızı fotoğraf ve resim gibi farklı disiplinlerde çalışan sanatçıların eserleri üzerinden araştırıyor. Sergi Alican Leblebici, Cansu Gürsu, Cem Ersavcı, Dilan Bozyel, Gülşah Bayraktar, Melis Binay, Murat Berköz, Murat Salcı ve Nalan Alaca’nın son dönem çalışmalarını bir araya getiriyor. 

Hüzünler, mutluluklar, bakışmalar, gülümseyişler, veda edişler ve ayrılık sözleri gibi bir ilişki içindeki farklı halleri görselleştiren serginin kavramsal çerçevesi, Selim İleri’nin kitabı Yarın Yapayalnız referans alınarak kurgulanıyor. Yazar kitapta edebiyat ve yazma eylemi aracılığıyla belleğin oyunbaz koridorlarında geçmişin izini sürerken, sergide gösterilen eserler de aynı doğrultuda iz bırakmış duygusal durumlara dair bir kapı aralıyor. Kitapta vurgulandığı üzere “duygusal kırıklıklarımızı dil ile tanımlamanın sınırlı kalışı”, Yarın Yapayalnız’da görsel imajların bellekle olan kuvvetli ilişkisinin aracılığıyla izleyiciye geçmişe ait olanları düşünmenin önemini hatırlatıyor.

“Tekillik” kavramı üzerinden bireyin yalnızlığını inceleyen Melis Binay, Murat Berköz ve Alican Leblebici’nin yağlıboya portre çalışmaları, ayrılık duygusunun uçsuz bucaksızlığı üzerine düşünen Dilan Bozyel’in ve kişinin yalnızlığını mekânsal terk edilmişlikler üzerinden okuyan Cem Ersavcı’nın fotoğrafları sergide izlenebilecek işler arasında yer alıyor.”

Etkinliği merak edenler ve daha fazla bilgi almak isteyenler için : Etkinlik

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here