Bilgi paylaştıkça çoğalır

“Tek Meyve Portakal Değildir.” Kitabıyla son zamanlarda gündemimize oturan Jeanette Winterson’a Türk okurlar çok da yabancı değil aslında. Daha önce “1001 Kitap” listesinde bulunan “Vişnenin Cinayeti” ile tanıştığımız yazar “The Guardian” gazetesinin “Guardian Live Event” etkinliğinde biyografi yazmayı severler için 5 ipucu verdi.
Biyografi türünü hem yazabilmek hem de okurken daha iyi kavrayabilmek açısından gelin bu 5 ipucuna yakından bakalım.

1-“Türe uymaya çalışmayın.” Verdiği ilk eser biyografi olarak tanımlanan Winterson’un ilk tavsiyesi tür hakkında oldu. “Tek Meyve Portakal Değildir.” adlı kitabının yazara göre roman olduğunu ama eleştirmenlerce biyografi olarak görülmesi bu durumu ispatı olmuştur.
Bu durumu, kitabında karakter olarak kendini kullanmasına bağlayan Winterson, biyografinin bir yerde üzüntüye bir parça rehberlik ettiğini de belirtti. Diğer yandan Winterson, “Yazın, her daim yazın ve geleceği düşünmeyin. Nerede olduğunuzun hiç önemi yok, önemli olan son raddeye kadar size en iyi şekilde eşlik edecek şeyin bu olduğunu bilmeniz.” diyerek yazmanın önemini gösterdi

2-“Kendi kronolojini seçin.” Winterson’ın ikinci tavsiyesi zaman üzerine oldu. Anılarımızın sırayla gerçekleşmediğine dikkat çeken Winterson, “Anılar duygusal etkilerine göre hafızada yer edinir. Birbirlerini tetikler. Bazen 5, bazen 10 yıl önce olan olaylar sanki dün olan olayların yanındaymış gibi gelir insana.” diyerek insanların zaman kavramını kendilerine göre şekillendiklerine dikkat çekiyor.

3-“Okuyucularınıza güvenin.” Winterson’un üçüncü tavsiyesi güven üzerine oldu. “Sadece kendiniz için yazmıyorsunuz.” diyerek yazarların mantıklı gelen düşüncelerinin okuyucunun tarafından anlaşılacağına dikkat çekti. “Dili doğru olursa, duygu da düşünce de doğru olur.” diyen Winterson, dilin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti.

4-“Kendinize güvenin.” Öğretmen olarak yeni yeni yetişen yazarlarda “Takip edilecek bir format var.” Düşüncesinin yanlış olduğunu söyleyene Winterson, “Kural yok. Bir şey hakkında yazarsınız ve ‘Bunun burada olmasından emin değilim.’ dersiniz. Fakat ileride o şey sizin için çok önemli olabilir. Yazılarınıza şans verin.” diyen Winterson özgüvenin bir yazar için önemli olduğunu ifade etti.

5-“Yeniden başlamaktan korkmayın.” diyerek yazarların yeniden başlamak hakkındaki korkularının yersiz olduğunu belirten Winterson, “Kitabın gidişatı hoşunuza gitmiyorsa ara vermek daha iyi bir görünüm kazandırmaz. Eğer yazılarınız saçmalıksa onları rafa kaldırmak çare değildir. Rafların yazdıklarınızı değiştirmek gibi gizemli bir özellikleri yok.” şeklinde durumu ifade etti.

13.000 kelimelik bir kitabından memnun olmadığı için basımdan geri gönderen Winterson’un, o kitabın elindeki bütün örnekleri imha etmesi bu duruma örnek gösterilebilir. Winterson son olarak “Bilgisayarlarla, durmadan kes, kopyala, yeniden düzenle yapıyoruz. Fakat yok etme eylemi beyinde gerçekleşir ve beyin ‘Bu sefer daha iyi başlayacağız.’ der.” cümlesi ile son noktayı bıraktı.

Fotoğraf: Anna Gordon/Guardian
Kaynak: http://www.theguardian.com

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here