Bilgi paylaştıkça çoğalır

Bir kadın turist ile yüzlerce Türk erkeğinin sürtünme yolu ile Taksim’de yangın çıkarmasına sebebiyet veren eğlence. Tekel bayilerinin  resmi bayramı. Tarihin değişmeyen ve en kötü esprilerinin yapıldığı gece. Dünyanın farklı yerlerindeki milyonlarca insanı aynı ortak duygu yoğunluğuna sokabilen özel gün..

Köken olarak Romalılara dayanan, kutlama etkinlikleriyle meşhur olmuş gündür. Her ülkenin farklı bir kutlama amacı ve inanışı varken ülkemizde yılbaşının hangi amaçla ve neden kutlandığı tam olarak kestirilebilmiş değil.

“Gavur icadı, Hristiyan özentiliği bunlar günah, haram” diyen bir güruha sahibiz. Sanıyorlar ki  akşam eve giderken haç alıp, odaları illuminati işaretleri ve mumlarla donatıp, en yakın kiliseden papaz getirtip, beraberce ayin yapıp, İsa’nın Kutsal Ekmeği’nden yiyoruz. Sırf Hristiyanlar’a özentiliğimizden. Yılbaşı kutlamalarını neden hala Hristiyanlık adeti olarak görüp korkanlar var anlamıyorum. Yahu çok afilli ülke olsaydık, uçan arabayı keşfetseydik, tanrı parçacığını bulsaydık, Mars’a turizm başlatsaydık, en ufak bir bilime dair öncülüğümüz olsaydı da, kabul ettirseydik hicri takvimimizi, dilimizi vs. ama dünyanın gerçeği bu gücü olan hükmeder. Eğer bu adamlarla ticaret yapıyorsan, saatini takvimini uydurmak zorunda kalıyorsun. Ne yani biz Hristiyanlığın takvimini Hristiyan olmak için mi kabul ettik?

Halbuki Türk insanı için yılbaşı eğlencesi, kişinin sevdikleri ile eğlenip güzel vakit geçirebilmek için kendine uydurduğu bir milyon sebepten sadece biri. Sevgilisi ile 62 liralık fix menü ile günü kurtarmaya çalışan mı, manita düşer umuduyla 500 liraya şişe açtırıp sabah eve otobüsle dönmek zorunda kalan libidosu tavan yapmış gençler mi,  Nevizade bölgesindeki turist yoğunluğunu istihbarat alıp bir gece çalışıp kalan 364 günün fantezisini depolayanlar mı, yoksa evinde cips, çerez,  limonata kombinasyonu ile Victoria Secret  izleyenler mi?.. Hepsinin ortak amacı hayata renk katmak her gün yaşadığımız sorunları bir gün olsun arkamızda bırakmak,  derdi,  kederi,  acıyı unutup yaşadığımızı hissetmek gerekirse, saçmalayarak..

Bugün, insanların eğlenmesine, stres atmasına, rahatlayıp deşarj olmasına vesile olabiliyorsa güzel ve farklı bir gündür. Topu kapitalizme,  liberal ekonomiye, bozuk düzene atmak yersiz, zaten yaşadığımız sistemin bozukluklarını ve tüketime yönelten yapısını her gün yaşıyoruz.

Biz, insan türünün etnik grup, din, mezhep, ideoloji ya da herhangi bir kahramanlık belirtmeyen tek ortak günüdür yılbaşı.  İleride bir gün uzaylılara karşı topluca bir savaş verip kazanırsak mutlaka  o günü de birlikte kutlarız. O güne kadar herkese mutlu yıllar.

Bilgi paylaştıkça çoğalır
Önceki konuGönüllü Sürgün Henry Miller
Sonraki konuBarış Manço 71 Yaşında!
11 Ekim 1982 yılının serin bir son bahar akşamında doğmuşum. Hayalim futbolcu olmaktı.. En büyük tutkum ise Beşiktaş. Çocukluğum, dünya kupası heyecanına eşdeğer mahalle maçlarının Şifo Mehmet'i, Sarı fırtına Metin'i olmakla geçti. Profesyonel futbolcu da oldum ama uzun sürmedi, benim futbolu sevdiğim kadar onun beni sevmediğini fark ettim. Özel bir firma bünyesinde fotoğrafçı olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda Boxer dergisinde köşe yazıları yazıyorum.

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here