Bilgi paylaştıkça çoğalır

21.Uluslararası Altın Koza Film Festivali | Toz Ruhu
Yönetmen: Nesimi Yetik
Yıl: 2014
Konusu: “37 yaşındaki Metin, İstanbul’da hayatını gündelikçilik yaparak kazanan bir adamdır. Kendi küçük dünyasında mutlu bir hayatı vardır. Hayranı olduğu arabesk müzik için besteler yapar. Bir gün yeğeni Ümit askerlik tayini ile İstanbul’a gelir Metin’i ziyaret eder. Bu ziyaret ile yaşamı bir süre sekteye uğrayan Metin, esas olarak yanında çalıştığı Suzan Hanım’ın diğer gündelikçisi Neslihan’ın eve gelmesiyle alt üst olur. Bu iki kişi de kendi hayatlarında, kendi yollarına gidince Metin gene küçük dünyasında, yalnız başına kalır. Ta ki bir televizyon programı onu konuk olarak çağırıncaya dek”

Önce yönetmenden söz etmek istiyorum. Nesimi Yetik‘in oldukça başarılı kısa filmleri bulunmakta, yurtiçi ve yurtdışı birçok ödüllere sahip olmuş bir yönetmen. İlk uzun metrajlı filminde Onur Ünlü’ye teşekkür ederek başlıyor. Onur Ünlü‘nun bu filme olan desteğinin çok olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

20140918_221505

Nesimi Yetik, Toz Ruhu‘nun gözlem sonucu ortaya çıktığını söylüyor. Erkek bir gündelikçinin hayatından esinlenerek kurmaca bir film haline getirilmiş. Diyaloglar oldukça doğal, izleyiciyi yormuyor. Uzun zamandır yerli yapım filmlerde böyle farklı açılar görmemiştim. Hatta filmi izlerken fotoğrafını bile çekmek istedim. “Bu kesinlikle kusursuz bir gözlemin sonucudur.” Yalnız kameranın yersiz oynamaları rahatsızlık vermedi değil hani. Ama yönetmenin ilk uzun metrajı olduğunu düşünürsek yine de fazla takılmamalı. Genelleme yapacak olursak başarılı buldum. Sonuçta 5 yıl üzerinde uğraşılmış bir film.

Fakat beni asıl etkileyen başrol oyuncusu Tansu Biçer’in performansıydı. Önümüzdeki yıllarda kendisini kesinlikle büyük projelerde görmeyi diliyorum. Böylesine takıntılı, titiz, disiplinli ve içe dönük bir karakteri o kadar güzel canlandırmış ki, bir bakışıyla bile ne demek istediğini anlıyorsunuz. Boş zamanınızda güzel açılar göreyim, farklı ama başarılı oyuncular izleyeyim birazda beni alsın götürsün dediğiniz bir vakit mutlaka izleyin derim. 

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here