Bilgi paylaştıkça çoğalır

*90’lı yılların başında Kargo grubunun solisti olarak tanıdık onu. Pop şarkıcıların hakim olduğu bir dönemde, Rock albümüyle müzik dünyasına yeni bir soluk getirdiler. Uzun yıllar büyük başarı gösterdiği Kargo’dan ayrılarak, Maskot isimli yeni grubuyla yola devam eden Koray Candemir’le müziğe nasıl başladığını, Kargo’yu, Maskot’u ABD maceralarını, oyunculuğu ve aşk hayatını konuştuk.

Gerçekte isminiz Orçun Koray Candemir, niye Orçun isminizi kullanmıyorsunuz?

Koray’ yı daha çok seviyorum. Orçun pek hoşlandığım isim de değil aslında. Orta öğretimde ve lisede bunun acısını çektim. O.Koray Candemir yazılırdı çok dalga geçerlerdi. O geçilen dalgalar sayesinde Orçun isminden soğudum.

Aile bireyiniz sayesinde müzikle ilgilenmeye başlamışsınız. Bunu kısaca anlatabilir misiniz ?

Abim Durul gitar dersine başlamıştı sürekli çalıyordu evde zaten evde sürekli müzik dinliyorduk. Ben de abime özenerek gitar dersine başladım. Sonra abim bıraktı ben devam ettim. O günlerden bugünlere ben tamamen müzikte kaldım. Abimin ise şuan enteresan bir kariyeri var.

İlk albümünüz Kargo grubu ile 1996 yılında çıktı ve çıkar çıkmaz hayran kitlesi olukça fazlaydı. Bu başarıyı neye borçlusunuz?

O zamanlar 20 yaşındaydım. 1990’lardaki müzik piyasasını hatırlıyorum da, çok enteresandı ve tamamen pop kültürü vardı. Pop kültürünün içine girdik, popüler kültür de denilebilir. Çok enteresan bir deneyimdi, ben çok şey öğrendim. Bir beklentiyle çıkmadık onun için olduğunuzu düşünüyorum.

sgmde-koray-candemir-ruzgari

Sizi Kargo grubu olarak tanıdık. Neden Kargo’yla ayrıldınız ?

15 yıldır biz beraber iş yaptık, hala da görüşüm çocuklarla, kardeşlerimdir elimden gelen her şeyi yaparım onlar için. Onca seneden sonra biz artık kitlenmiştik, üretemiyorduk, beraber yaptığımız müzik bizi tatmin etmiyordu. Oturup konuştuk ve ayrılmayı uygun gördük. Kişisel problem değil, kesinlikle müzikal bir şeydi. Hakikaten çok zor bir karardı. Serkan Çeliköz ile yapmak istediğimiz başka şeyler vardı. Kargo’dan ayrıldım ve sıfırdan başladım hakikaten cesaret isteyen bir şey ama sıfırdan başlamak inanılmaz harika. Herkesin bir yerden sonra sıfırdan başlaması gerek.

Kargo grubu Koray Candemir’le bir başkaydı. Sizden sonra Mirkelam eşlik etti gruba fakat tutulmadı. Bunun için ne söyleyebilirsiniz?

Ben bunun için bir şey söylemek istemiyorum. Eğer bunun için bir şey söylersem senelerce çalıştığım arkadaşlarıma çok ayıp etmiş olurum. Sonuçta ben gruptan ayrıldım. Artık Kargo ismi markası onların ellerinde, ne yapmak istiyorlarsa yaparlar ben bir şey diyemem ki bu durumda.

kargomirkelam

Yeni grubunuz Maskot değil mi?

Maskot Serkan ile kurduğumuz bir proje grubu. Serkan ile beraber Amerika’ya gittik. 3 yıl kadar orada yaşadık. Orada çıkardık albümü. O zamanlar orada yaşadığımız için oradaki Türk vatandaşlarımıza verdik ilk konserimizi ve New York’ ta da verdik. Amerika’da bir sürü yerde çaldık. Asıl amacımız bir İngilizce albüm yapmaktı, ama bir türlü beceremedik, tam oturtamadık, enerjimiz kalmamıştı. Ama yapmayacağımız anlamına da gelmez bu. Bu grup Serkan’la benim her zaman bir proje grubumuzdur.

Söz ve beste yapıyorsunuz, solistlik yapıyorsunuz, sinema filminde oynamışsınız, sunuculuk yapmışsınız. On parmağınızda on marifet. Oyunculuğa niye devam etmediniz?

Ben oyuncu değilim öncelikle. Ona sadece bir proje ve eğlenmek için bakabilirim. Bundan sonra oyunculuk yapacaksam eğer gerçekten hakkını vermek isterim, oyunculuğa konsantre olmak isterim. Ama yakın bir zamanda yapabileceğimi düşünmüyorum çünkü hayatımın tam merkezinde müzik var şuan.

Geleceğe dair planlar nedir?

Kafamda var projelerim müzikle ilgili. 3 yıl içinde 2 tane albümüm olsun istiyorum arayı soğutmadan. Solo albümüm mart sonu nisan başı gibi çıkacak.

Neden Pop – Türk Sanat Müzği vs. değil de Rock?

Ben Rock’ ı seviyorum. Ben yaptığım zaman böyle bir şey çıkıyor benden de. Çocukluğumdan beri bu müziği dinliyorum bununla büyümüşüm, içime işlemiş artık resmen Rock, özendiğim gruplar Rock. Bunu hiçbir şekilde sorgulamadım. Biz popüler müzik yaptığımız için Pop’a yönelik müziklerimiz de oluyor ama zemininde yine de Rock oluyor.

Koray-candemir-600x350

Kafa dinlemek için ABD’nin Seattle kentini seçmenizde ki sebep nedir?

Amerika Seattle’de yaşadık Serkan’ la 3-4 yıl. Seattle Amerika’nın kuzey-batı tarafında kalıyor burayla 9-10 saat, saat farkı var.Tamamen yalıtıyorsun kendini. Ufak bir şehir, huzur var, medeniyet var, çok iyi ilişkiler ve medeni bir hayat var orada. Türkiye ile alakası yok çok farklı bir yer orası.

Şarkılarınızı özellikle yazdığınız biri ya da birileri var mı?

Hissedilmeden bir şey yazılmaz benim de var tabi ki, bazen geçmişe hedeflenip yazıyorum, bazen anı yazıyorum bazen arkadaşlarımın dostlarımın hikayelerinden ilham alıp yazdıklarım da oluyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği okumuşsunuz. Harika bir üniversite muhteşem bir bölüm. Niye okuduğunuz bölüm değil de müzik? Niye konservatuar okumadınız?

Uzun yıllar oradayım ama daha mezun değilim. Türkiye’mizde yaptığı mesleği okuyan çok da fazla insanımız yok. Lisede müzikle alakalı her şeyi yapıyordum gitar çalardım, okul orkestrasındaydım. Fen tarafımda güçlüydü fizik, matematik falan severdim. Rehberlik, yönlendirme, aile yapısı bunların da etkisi olabiliyor, herkesin kendisini bulması gerekiyor. Zaten Kargo’da albüm çıktıktan sonra da bitiremedim okulu.

Örnek aldığınız birileri var mı?

Örnek aldığım hiçkimse yok.

Kendinize rakip gördüğünüz birileri var mı?

Benim bir rakibim yok. Zaten ben, bizim yaptığımız müziğin içinde rekabete inanmıyorum.
Bizim rekabet edeceğimiz tek şey, daha popüler işlerle savaşmak olabilir.

93cded7fcb005a389fc6f9484bbaddd4

Maskot grubunu, Muse adında bir yabancı gruba benzetiliyor. Bunun için neler söyleyebilirsiniz?

Muse ben çok severim ve çok da dinlerim. Aslında alakamız yok ama bir tane şarkımızda bir melodi var biraz Muse’ yi andırıyor sadece o kadar. Albümle alakası yok, Muse’ yi ve bizim albümümüzü dinlediklerin de alakamız olmadığını anlayacaklardır.

Peki ya aşk hayatınız?

Öncelerde evliliğe gidecek kadar ciddi ilişkilerim oldu ama yalnızım şuan. Benim çok sevdiğim arkadaşlıklarım dostluklarım var onlar yetiyor şu aralar bana. Sonsuza kadar yalnız kalacak değilim heralde benim de karşıma birileri mutlaka çıkacak. Zorlamıyorum ama denk gelirse yaşanır elbette.

Son dönemlerin en dile düşen “Muhteşem Yüzyıl” dizisi için siz ne düşünüyorsunuz?

Benim tarihle aram iyidir aslında. Bazı oyuncu arkadaşlarım oynuyor bu dizide. Bana göre TV bir eğlence kutusudur. Sonuçta bir TV dizisi o kadar ciddeye alınacak bir durum yok diye düşünüyorum. Sonuçta oyuncular, yönetmenler işlerini yapıp çalışıyorlar, insanlar da izliyor. Gerçek tarihimizi tabii ki de yansıtmıyor.

Eklemek istediğiniz bir şeyler var?

Şunu söyleyebilirim bu aralar hayatımın heyecanlı dönemleri. Solo albüm çıkarıyorum. Beni dinlesinler baksınlar heyecanıma ortak olsunlar.

1621773_10202424421186627_6923221500486878253_n

 

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here