Bilgi paylaştıkça çoğalır

22 Ağustos 1926 yılında Tarsus’ta dünyaya gelen yazar 1984 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Büyük şair, büyük şair çünkü; otuzu aşkın şiir kitabı olan Oğuzcan’ın şiirleri birçok dile çevrilmiştir. Şiire 1940 yılında Yedigün dergisinde başlamış ve Yedigün Şairleri arasında yer almıştır.
Ümit Yaşar Oğuzcan’ın şiirlerine baktığımızda kendiyle sürekli bir kavga içinde olduğu görülüyor. Söylenenleri doğrular niteliktedir defalarca intihara kalkışması.
Şiirlerinde aşkı öyle çok işlemiştir ki acı, keder ve hüzün içinde mutluluk yaşamayı kendinde hak görmüştür. Yunus; dağ tepe dolaşıp aşkın sırrını çözerken, Fuzuli’nin de ayrılığı ızdırabı seçmesi, Mevlana’nın ise cayır cayır yanarken bundan bir an olsun şikayet etmeyip mutluluk duyması Oğuzcan’ın da düşüncesi, hamlıktan olgunluğa dönüşülceğine inanmasından kaynaklıdır.

”Anladım artık seni sevmek Tanrı’ya yaklaşmaktır. ” bu cümlesiyle bunu çok iyi anlatmıştır.

Aşk’ı, insanın kendisini sevmesi olarak gören şairin bütün çıkmazlarda da zirveye çıkardığı aşkına sığınması normaldir.Aşk şairin asla uzaklaşmak istemediği bir duygu olmuştur.
Ümit Yaşar Oğuzcan’a göre ” Şiir aşksız kalınca tadını yitirir. Aşk meşru bir şey olamaz. Aşktır yücelten bizi ve derinliğimiz aşktandır. Gerisi boş, yalan. ” Oğuzcan’ın bazı şiirlerinde ise bedeninin çağrısına kulak verdiğini ve bununla kendi özüne yaklaştığını ve arık duygularını da yaşamak istediğini ve bunu yaparken kadını yücelttiğine şahit oluyoruz. Oğuzcan’ın bu gelgitli ruh hali evde huzur da bırakmamıştı bir zaman sonra.
Bir gün…
On yedi yaşındaki oğlu Vedat Oğuzcan, Galata Kulesi’ne çıktı ve kendini aşağı bıraktı.
Ve rivayete göre cansız bedeni yerde yatarken avucundaki kağıtta bir not yazılıdır: “Baba intihar öyle edilmez böyle edilir!”
”Bir adam düştü Galata Kulesi’nden
Bu adam benim oğlumdu..”
Sonra döküldü dudaklarından oğluna son sözleri..

”Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın
Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın
Öylesine yıktın ki bütün inançlarımı
Beni sensiz bıraktın, beni bensiz bıraktın..”

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here