Bilgi paylaştıkça çoğalır

ran

Ran (1985)

Kraldan çok kralcıydı devletlilerimiz. Şahın arkasını kovalar, gün ışığı yere düşmeden başka bir krala kralcılık yapar, ne şanlı bir devletliliktir bu gösterir. Shakespeare yazar biz oynarız. Tahta kollarımızı iplerle çekiştirirler, doğruyu bilmek için kral olmak da yetmez. Sükunet isteriz, su içmeye dermanımız yoktur. Üç kardeşe bedenimizi pay ederiz ve ihanete uğradığımızda dördüncü kardeşi öldürürler. Soytarımız var; ama soytarıya dönmüş olan biziz, ne yazık! Ve yeri gelip iğne atsan yere fikir düşmeyecek beyinlerimizde türlü ihanetlerin yangınlarını kale surlarına sıçratırız.

Let’s IMDB dudes: http://www.imdb.com/title/tt0089881/?ref_=fn_al_tt_1

sofwoman

Scent of A Woman (1992)

Sinemalara sığmamaya başladıkça yeryüzünün anlatımları küçük şeyler üşümeye başlar. Onlar üşüdükçe ısınmak için üşeniriz, büyük yağ kütlelerimizin içinde kaybolmuş kör esirler olarak. Dışarı çıktığımızda kim bilir kaçıncı sınavın kaçıncı eşiğinde olan bizler, nereye baktığı belli olmayan kırmızı araba simsarlarının arabalarını süren kör adam tarafından eğitiliriz. Yaşamaya değer şeyler olduğunu kolundan tutup sürüklediğimiz insanların suratlarımıza atacağı tokatlarla öğrenecek olsak da yarını sallamamak ve parfümün neşesine kendimizi, gözlerimizi kapayarak teslim etmenin vakti gelmiştir.

R u me, no IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0105323/

elephant

The Elephant Man (1980)

İnsan olmak için elinde üç koz vardı. Sinek ikiliyi yere serdi. Sağ olsun karttan sinek, insandan da fil yaratan bir tanrıya sahiptik. Aklımızın ucundan geçmezdi bir üst katta dönen sirke gitmek. Gidenler vardı ve memnun kalmışlardı. Ucubeleri seyretmek ucube olmayanlara güç veriyordu. İnsanı insan yapan suratındaki ifadeymiş. Şimdiki zamana adım atmış olanlar için “ben bir insanım” demek yetmiyordu. Unutulmuş çağların fil adamları ellerinde olmayan sebeplerle varoluşun dibini boyluyorlardı. Aşk, var olmaklığından bihaber fillerin sırtında ucubeleşip gidiyordu.

Bir IMDB’dir, gelir geçer: http://www.imdb.com/title/tt0080678/

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here