Bilgi paylaştıkça çoğalır

taxi

Taxi Driver (1976)

Ne idüğü belirsiz nesiller yetişirken sinemalarda, kış üzerine yeni filmler çıkar ve yazın seyrederiz bunları. Bir şeylerin esiri olmuş sade vatandaşlarız. Bu yüzden pek sesimiz çıkmaz ve onun bunun seçim şarkısında şarkıcı oluruz. Vakit kaybetmeye gelmez bu yalnızlığımız. Diğer seçim şarkısı insanları tarafından yalnız bırakılmışız. Yoksuluz, çünkü varlık evreninden nasiplenememişiz. Öyleyse hakkımız var bana mı söylüyorsun, diye sorular sormaya.

Bir Scorsese-De Niro işbirliğinden patlak lastiklere uzanırız. İki saatte terler ve on iki yaşında terletilenlerle, yönetmen-oyuncu işbirliğinin aynısını tekrarlarız. İyi bir film için çok geç kalınmış olsa da 1976’dan selamlar.

Bir IMDB gördüm sanki?: http://www.imdb.com/title/tt0075314/?ref_=nv_sr_1

kış

Kış Uykusu (2014)

Kelebekler kış uykusuna yattığında, kurbağalar gün yüzüne çıkıp kanatlandığında ve bir şeylerin ters gittiğini anladığımızda elimizi eteğimizi çekip, ıssızdan kalabalığa gitmek istediğimizde, iki kez düşünmemiz gerekecek. Boğulmak gibi bir seçenek varken, arkamızı dönüp arkadan bıçaklanmayı isteyebileceğiz çünkü Kış Uykusu’nda. Ve serin buzul örtüyle kaplıyken, sinemanın ve kapadokyanın eşsizliği, üzerimize titreyip bizi koruyacaktır.

Uzak’ın uzun metrajlısı film: Kış uykusu.

IMDB yes he is: http://www.imdb.com/title/tt2758880/?ref_=fn_al_tt_1

MBDTIOF EC014

Dom Za Vesanje (Çingeneler Zamanı) (1988)

Ve sen, elinde gözlük camından dünyalar oracıkta dururken, neyin ne olduğuyla ilgili mısralar dizilecek. Üşenmeyip gecelerin çamurlu yollarına ayak basıp, burnunu silen son içkiciler de teker teker dünyadan göçecekler. Kasaların yarım matbaalıklarında kumar parası dönerken; sakat çocuklar, ellerindeki yoksullukla paralanacaklar. Hayat dilenmenin, para dilenmekten geçtiğini öğrendiklerinde, “Tanrı dünyaya inecek ve çingeneler için yapılacak hiçbir şey olmadığını anlayıp geri gidecek” Bir ederlezidir tutturmuş gideceğiz. Polifonik melodiler çalan telefona dilimizi değdirip, yumuşacık yastıklarımızda son mastürbasyonumuzla uyuyacağız.

Hayat güzel filmler IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0097223/?ref_=fn_al_tt_1

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here