Bilgi paylaştıkça çoğalır

Yağmurdan sonraki toprak kokusunu, uyumadan önceki hayallerimizi, huzur isteğini parçalarında bulabileceğimiz 2004 yılında ”Bamnan and Slivercork” adlı ilk albümlerini yayınlayan Texaslı 5 kişilik gruptur Midlake. İlk albümleriyle Radiohead tadı alabileceğiniz grup 2. albümüyle birlikte bizim için yerinin çok ayrı olduğunu gösterdi. Benim tabirimle gözlerine karanlık düşmüş birisinin bile içindeki insana ulaşabilen, ”The Courage Of Other” albümüyle hüznü bu denli güzel hissettiren grup; ortaya koyduğu yan flüt, piyano, ritmleriyle beraber klipleri ve anlam yüklü sözleriyle müziğin onlar için ne anlam ifade ettiklerini gösterdi.

Kendimizi yenilenmiş hissetmiş olmamıza sebep olan parçalara ses veren ve aynı zamanda sözlerini de yazan Tom Smith, Jethro Tull dinlediğini ve onun parçalarının ne kadar zor yakalayabileceğini söyleyerek grup üzerindeki Jethro Tull etkisini dilegetirmiş. Ancak 2013 Eylül ayında bir ayrılık haberi alarak Tom Smith’in gruptan ayrıldığını öğrendik.

Texaslı kovboylarımız “Kalan sağlar bizimdir diyerek giriştiğimiz bu albümün, sizi hiçbir şekilde hayal kırıklığına uğratmaması için; gece gündüz çalıştık.” diyerek müziklerini bir anlıkta olsun durdurma fikrini reddederek, biz hala burdayız mesajını verdiler. Bu sonbaharda yayınladıkları ”Antiphon” adlı albümleriyle yine -yeniden karşımızdalar.

antiphon

Antiphon, Yunanca karşı ses, İngilizce şelaleden düşen su damlası ve Almanca sevgiliye kavuşma anı demekmiş. Albümlerine -karşı ses- ismini vermelerinden Tom Smith ile olan grup bağlantısının onları nasıl etkilediklerini görebiliriz. Yeni albümdeki parçalarının melodilerine bakarak eski tarzlarını korumaya çalıştıklarını, huzuru yine yansıtmak için verdikleri sesleri duyabiliriz. Albümle aynı adı taşıyan parçaları Antiphon, Provider ve It’s Going Down öne çıkan ve dinlemeniz gereken şarkılarından. Bize anlatmak istediklerini yine güzel bir şekilde yakalamayı başarmışlar olsa gerek.

Bize bu kadar çok yaklaşan grup, dağılma gibi bir sürece girmeden yine bizim için yollarına devam etmelerine ayrı teşekkür ediyorum. İyi ki varsın Midlake!

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here