Bilgi paylaştıkça çoğalır

Yeni bir evren yaratıldı o saatlerde. Gökyüzü yeniden inşa edildi. Yeni bir tür uyandı sabahın erken saatlerinde. Dün de olan dünde kaldı. Zaman kavramı ortaya çıktı. Sesler yükseldi. Umutsuzluk savaşa katıldı. Parmaklar gökyüzünü gösterdi yine. Bir plak koydum başucuma, sabah dinlemek üzere. Uyudum. Evren yok oldu. Gökyüzü bulanıklaştı. Uyandım. Bugün düne fısıldadı. Zaman kavramı ortada kaldı. Sesler kısıldı. Umutsuzluk barışa hazırdı.

Parmaklar beni gösterdi gökyüzüne… Ama plak hala oradaydı. Elimi attım ve uyandım. Rüyadan, zamandan veya soyutlandığım bir andan. Sonra kaç kere uyandığımı düşünmeden, plağa takıldı gözlerim. O hala oradaydı. Dinlemek istedim ama takıldı. Sanki zamanın bir köşesinde sıkışıp kalmışcasına.

Kahraman bakış açısı yerini ilahi bakış açısına bırakırken, telaşını gizleyemeyen düşünceler pür dikkat etti.

Bir ayağını masaya uzatmıştı. Diğer ayağı bir kenarda sıkışıp kalmış gibi sabitlenmişti. Bakışlarında baharı bekleyen bir çocuğun o tüm yalnızlığına dair esintiler vardı. Garipti düşünceleri… Bir limana sığınarak geçirmişti ömrünün çoğunu. Hep gitmekle kalmak arasında geçirdiği günlerinde denize hasret kalmış olduğunu anımsıyordu. Çocukken daha kolay geliyordu ona geçirdiği tüm yaşanmışlıkları. Büyüdükçe karmaşık hale getirdiği hayatına şimdi dönüp bakmak ağır geliyordu. Batırdığı düşünceleriyle, açılamadığı sandallarını birleştirip yeni bir kumdan kale yapabilirdi. Bir an kızını hatırladı. Manolya’yı… Yağan kara alışmış gibi baktı pencereye, hiç değilse beni de götürseydin giderken dedi. Fısıltılar şeklinde konuşuyordu. Masanın üzerindeki resimlerine baktı. Keşke dedi. Keşke zamanı geri alabilsek ya da anılarını tekrar bu zamana sığdırabilsek. Sanırım deliriyorum diye düşündü. Sonra gülümsedi. ”Ölümü beklerken bu yaşamın kenarında, ha düşünerek ha düşerek ne fark eder?” dedi. Uyumak için yatağına yöneldi.

Düşününce haklıydı. Ne fark eder ki? Gel-git rüyalarının ortasında yürümek, dalga geçmek gibiydi onun için!

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here