Bilgi paylaştıkça çoğalır

En “kütüphane deyip geçmeyeceksin” kütüphanelerini sizin için derledik, topladık, bir yazıya dahil ettik.

Bakalım bu kütüphaneler kimmiş, kimlerdenmiş!

ABD- George Peabody Kütüphanesi – Baltimore

the-10-best-libraries-around-the-world-01

Masalsı görüntüsünün insanı hüzünlü bir romantizme sürüklediğini söylesek yalan söylemiş olmayız. Bu kütüphanenin kitapları arasında genç ve güzel bir kadının “Ah Romeo! Neden Romeo’sun sen?” nidalarıyla koştuğunu hayal etmemek için hiçbir sebebimiz yok.

ALMANYA-Stuttgart Şehir Kütüphanesi

Almanya

Almanya’da bulunan bu kütüphane bembeyaz iç dizaynı ile insanı “sanırım uzaylılar tarafından kaçırıldım ve uzay gemisindeki kütüphaneyi bulacak kadar da şanslıyım” duygusuna sokmuyor değil. Sakar insanların elinde kahveyle dolaşmaması gereken bir kütüphane kendileri. “Yağmurlu günlerde çamurlu ayakkabılarla girilmesi yasaktır” tabelasının varlığından da adımız kadar eminiz!

HOLLANDA-Amsterdam Halk Kütüphanesi

ezberbozan-25-harika-kutuphane-1

Kütüphanenin koltuklarının yumurta kabuğuna benzeyen görüntüsü kendinizi yumurtadan yeni çıkmış bir civciv gibi hissetmenizi sağlayacak cinsten. Alçak tavanını sevmedik desek yalan olur. En azından en üst taraftan kitap almak için ihtiyaç duyacağımız tek şey 1.90 boylarındaki insanlar olacak.

ÇİN-Ulusal Kütüphanesi – Pekin

çin

Kendileri gibi minicik sandalyeler, minicik masalar, minicik minicik kitap bölmeleriyle kocaman bir kütüphane yapan Çinliler minyatür sanatının günümüz şubesi gibiler adeta. Ama biz boyutuna değil kitapların içindeki bilgilere bakalım.

DAMİMARKA – Kraliyet Kütüphanesi – Kopenhag

danimarka

Danimarka’daki bu kütüphanenin dışı içerisinden o kadar güzel ki görüldüğü gibi insanların çoğu soluğu göl kenarında almış. Güneşlenmek de ballı kaymak!

İRLANDA-Trinity College Library

irlanda dublin

İrlanda’daki bu kütüphanede “şu kitabı arıyordum ama bulamadım, nerede acaba?” diye sormaya cesaret edemezdik açıkçası. Sonuçta istediğimiz kitabın kitaplığın en üst kısımda çıkabilme ihtimali de var.

ALMANYA – Wiblingen Monastary Library

dunyanin-en-guzel-20-kutuphanesi,6b3ox_XdvUKrOeCc_kwzZg

Tabii o zamanlar minimalizm yok, her yere resimler çizilmiş, altın varaklı çerçeveler yapılmış, her köşeye bir heykel koyulmuş. Hepsi birbirinden güzel, ona diyecek lafımız yok lakin kitaplar? Kitapları göreniniz var mı?

JAPONYA – Shiba Ryotaro Müzesi, Osaka

WillPryce_068588_2.jpg

Origamiden anlamalıydık Japonların ne denli düzen delisi olduğunu. Kütüphane içinde minik bir sinek uçsa, kütüphane görevlisinin hiç vakit kaybetmeden o sineği yakalayıp iki parmağının arasında ezeceğini hayal etmek hiç de zor değil.

PORTEKİZ – The University of Coimbra General Library, Coimbra

portekiz

Zamanda yolculuk yapmak isteyenleri Portekiz’deki bu kütüphaneye bekliyoruz. Bir kartpostal gibi katlayıp anneanne sandığına kaldırıyoruz kendisini.

ÇEK CUMHURİYETİ- Çek Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi – Prag

prag

Kiliselerin kütüphaneye dönüşmesinin en “mazi yüklü” örneği Prag kütüphanesi olabilir. Tavandaki işlemelere mi baklalım, dünya küreleriyle yolculuğa mı çıkalım, kitapları mı inceleyelim karar veremedik.

Organik Kütüphane

Skärmavbild-2015-05-20-kl.-01.12.37

En organik kütüphane olarak şuraya iliştirelim. Şu sıcak günlerde iyi gelir diye düşündük.

Bilgi paylaştıkça çoğalır
Önceki konuKahvenin Keçiyle Ne Alakası Var?
Sonraki konuMarguerite Ateş’i
Dünya masallarını anlatmakta ünlüymüş. Ünlü dediysek, kendi mahallesinde. Duyumlara göre Tezer Özlü severmiş çokça. Arada Kafkalığı tutarmış, bazen kendi kendine sayıklarmış, bazen de bilinmeyen dillerle konuşurmuş. Edebiyat bitirmiş, öykü yazmış, roman okumuş.

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here