Bilgi paylaştıkça çoğalır

İstanbul’da yaşıyor oluşumdan dolayı bunaldığım zamanlarda Adalar’a gider kendimce doğa yürüyüşleri yaparım. Çoğu insanın şehrin kasvetinden kurtulmak için yaptığı gibi. Yalnız geçenlerde Avusturya Graz’da yaşayan arkadaşımın fotoğraflarını gördüm. Tarladan çilek topluyordu. Fakat tarla onların değildi, bir haftasonu için iki günlüğüne kiralamışlardı. Bu oldukça mükemmel bir fikir! Hemen araştırmaya koyuldum bu iş nasıl yürütülüyor diye.

44

Araştırdıkça farkettim ki kiralık bostanlar üzerine bir sektör yaratılmış. Tarımla uğraşan bostan sahipleri bir sezonda 5-6 defa ürün veren tohumlar kullanıyorlar, bu sayede bir sezonluk bile bostan kiralayabiliyorsunuz. Büyüklerimiz genel de böyle bir şey için arsa satın alır, köşesinede ufak bir kulübe diker. Sonra o bahçe bakımsızlaşır ve müteahhitlere verilir devamı şehirleşmeye kadar varıyor zaten. Ama burada durum farklı istediğiniz süre kiralayıp ekincilik yapılabiliyor hatta isterseniz sadece toplayıcılık bile yapabiliyorsunuz ve en güzel yanıda topladığınız ürünlerin hiçbirine ekstra bir ücret ödemiyorsunuz.

22

“İster kendin için ister başkası için organik sebze ve meyve yetiştir!”

Her sene bostan sahipleri festivaller düzenleyerek insanları bahçelere çağırıyorlar. Kiralama işlemi için form doldurmanız gerekiyor sonrasında bahçe sizin. Ülkemizde tarımcılığın dibe vuruyor olduğu şu dönemlerde böyle bir girişim yapılsa, insanlara yeni bir geçim kaynağı açılsa nasıl olur? Hem turizme bile katkısı olur bu işin.

Umarım bir ‘fikir tohumu’ olur bu yazı…

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here