Bilgi paylaştıkça çoğalır

“Ankara’nın Güneydoğusu” belgeselinden bahsetmeden önce Türkiye’deki ‘Belgesel Film’ anlayışına kısaca değinmek istiyorum. Yurtdışında çekilmiş belgeselleri taklit etmekten ve belgesel kavramının minimal kurallarına uymaktan başka üzerine bir şey konulmadığını düşünüyorum. Bence bu konu hakkında tek bir cümle yeterlidir. Yaratıcılık ve belgesel kavramının birleştiğinde ne kadar güzel bir ikili olduğunu, Ankara’nın Güneydoğusu belgeselini izledikten sonra bir kez daha anladım. İzlediğinizde “Bu duruma hiç bu açıdan bakmamıştım” dedirtecek türden bir belgesel olmuş.

Belgeselin yönetmeni olan Erhun Altun 1985 Ankara doğumlu ve tiyatronun içinden birisi. Uzun yıllar Çankaya Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk yaptıktan sonra, eğitimini İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema Bölümü’nde tamamladı.

Uzun yıllar izleyicilere sahneden bakmış olan Erhun Altun, “Ankara’nın Güneydoğusu” belgeselinde izleyicilere bu sefer yönetmen koltuğundan bakıyor.  Çankaya sınırları içerisinde bulunan, Ankara’nın kıyıda köşede kalmış 4 mahallesinde çeşitli sebeplerle göç eden aileler yaşamakta ve bölgede yıllardan beri yaşayan aileler şimdi de kentsel dönüşümün neden olduğu zorunlu göçe maruz kalmakta. Film kentsel dönüşüm ve göç konusunu bu ailelerinin çocuklarının gözünden anlatmaya çalışmaktadır.

afis2

Evimize misafir geldiğinde odamızdan bile çıkacak olmak bazen bizi ne kadar delirtiyor değil mi? Ya sizi evinizden çıkartıyor olsalardı? Hem de yerine yapacakları binalar sizin satın alamayacağınız türden olsaydı? Çocukluğumuz da sokakta oyunlar oynarken kale olarak kurduğumuz duvarların önüne bir araba gelince bütün keyfimiz kaçardı hatırlayın. İşte “Ankara’nın Güneydoğusu” belgeseli tam da buna değiniyor.

Ve “Ankara’nın Güneydoğusu” 20. Altınkoza Film Festivalinde!

altin-koza

20. Altınkoza Film Festivali’nde Akdeniz Filmleri’nde şeçilip yarıştı ve Adana’da ilk gösterimi gerçekleştirildi. Şimdi ise, İstanbul ve İran ortak yapımı olan Şehrin Kelebekleri Film Festivali’nde İran’da gerçekleşecek olan finale gidiyor. Son olarak aralık ayı içerisinde Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin 7. Sinepark programında “Aklımızda Kalanlar – Belgesel” bölümünde yer alacak.

afis

Fragman: https://vimeo.com/64005628
Web Adresi: www.ankaraninguneydogusufilmi.com
Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/AnkaraninGuneydogusu

 

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here