Bilgi paylaştıkça çoğalır

Hikayesi olan şarkıları sevme gibi bir olay var, istemsiz oluşan bir bağlanma durumundan kaynaklanıyor. Gerçi mantıklı düşününce istemli-bağlanma pek sempatik bir şey gibi görünmüyor.  Bir hikaye üzerine yazılan, bir hikayeden oluşan şarkıların sizi neden bu kadar çok çektiğini düşünmüş müydünüz hiç?

Bir yanımızı tamamlayan, hislerimize tercümanlık eden, ruh halimizin ipini verdiğimiz, günümüzün surat ifadesini çizen, sözleriyle bir tuvale fırçasıyla darbe atan bir ressam gibi eser bırakan şarkılar; hisler, hissizlikler üzerine kuruludur. Ama bazı şarkılar vardır ki, hepsinden ayrılır, bu şarkıyı özel yapan sadece yarattığı hisle kalmaz, anıları da ortaya koymasıyla eşsizleşir.

Her saniye bir kelime,bir ifade, bir şarkı, bir ses gibi uzatabileceğim listede değişen duygu karmaşamız ve yansıttığımız bir ruh hali var.Bir parçanın üzerimizde bıraktığı his, diğer şarkıya geçilmesiyle son bulurken; içinde anılar ve hikaye bulunduran bir parça aklımızın bir köşesinde gizlice pusuda bekliyor.Bizi sorgulayan, gururumuzu hiçe saymamızı ya da hafızamızın derinliklerine düşmeden varlığını aklımıza tutunarak kanıtlıyor. Duygularımız akrep ve yelkovana bakmadan değişirken, duygularımızı yok edebilecek gücümüz olduğunda bile yaşadığımız şu dünyada bize kalan tek şey anılar ve hikayeler. Galiba bundandır, beynimin bir köşesinin hikayesi olan parçaları mıknatıs misali kendine çekmesi. Ve galiba bundandır 38 yıllık bir parçanın hiçbir zaman bırakılır gidilen bir yanının olmaması.

Adam uzun bir seyahate çıkmıştır yolu Kaliforniya’da kesişince dinlenmek için Hotel California’yı bulur. Ufak ve samimi bir havası olan oteldeki 2. gününde yan odada kalan kızla arkadaş olurlar. Birbirlerini bulduklarını hissettikleri an, tatili Hotel California’da geçirmeye karar verirler. Bütün bir yazı beraber geçirirlerken, aşık olmuşlardır.  

Unutamayacakları bir yaz yaşarlarken aynı zamanda bir sevgiyi de paylaşırlar. Yazın bitmesiyle beraber ise ayrılık için bir karar vermeleri gereklidir. Ve şöyle derler: Eğer 1 sene sonra birbirimizi unutmaz ve yine bu kadar çok sevecek olursak, gelecek yazın ilk gününde (tanıştıkları günü kastederek) Hotel California’da buluşacağız, diye sözleşirler. O zamana kadar birbirlerini hiç aramayacaklardır.

Yaşadıklarının bir yaz aşkı mı yoksa gerçek bir aşk mı olduğunu anlamak için yaparlar bunu.

Tam 1 sene geçtikten sonra adam Kaliforniya’ya doğru yola çıkar. Uzayan yolla sabrını sınarken, Hotel California’ya gelir. Otelin oraya geldiğinde kapkara bir bina bulur. Otel dün yanmıştır.
Sevdiği adamla buluşmak için 1 gün önceden otele gelen kız ise gece çıkan yangında ölür. Adam otele gelirken sevdiği kızla bir ömür yaşamayı, birlikte olmayı düşünürken, onu bir ömür kaybeder.

hc

 Eagles’in Hotel California şarkısıyla Don Henley ve Glenn Frey hikayenin başlangıç ve gelişme kısmını yansıtırlarken, ortaya çıkardıkları parçayla birlikte sözlerini unutturmazlar. 

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here