Bilgi paylaştıkça çoğalır

Çocukken, mahalle bakkalından satın aldığımız plastik toplar vardı, hani üstü kalın çizgilerle bölge bölge ayrılmış ve yeni alındığında kokladığınız plastik toplardan bahsediyorum. İşte siz hiç üstü bölge bölge ayrılan o plastik toplarda, bir bölgenin diğer bölgeden daha güzel olduğunu düşündünüz mü hiç, ayrım yaptınız mı? Ya da top sektirdiğinizde, bu bölgeden sektirince daha iyi oluyor dediniz mi? Yok mu, demediniz mi hiç?

Peki güzel, o zaman yaşadığımız bu topraklarda ne diye bunu yapıyorsunuz? Karadeniz laz, doğu kürt, izmir çerkez vs vs ayrımı nereden geliyor ve hadi geldi siz ne diye buna uyuyorsunuz. Topa sadece top olarak bakarken ve bölge ayrımı yapmazken, insanda ne halt yemeye bu ayrımı yapıyorsun. Şalvarını çıkartıp takım elbise giydirsek, lehçesini şivesini düzeltsek anlamayacağın adamı, mevcut haliyle neden kabul edemiyorsun?

Birileri senin yanında İngilizce, Fransızca, Almanca, Çince, İtalyanca, İspanyolca konuşurken sorun yok da Kürtçe konuşunca neden o lanet olası gözlerini kısıp yanındakine bir şeyler mırıldanıyorsun. Bak benden sana bir tavsiye dostum, gezide bizleri nasıl terörist yaptıklarını gördün, vatan haini yaptıklarını duydun, dinledin ve izledin. Anlasana be güzel insan, yıllarca aynısını onlara yapmış ve bize bunları izletmiş olamazlar mı?

Senden bir anda değişmeni istemiyorum ama sadece düşün ve bir şeyleri yaparken kulaktan dolma duyduklarınla değil, kendi saf düşüncelerinle hareket et. İşte o zaman ne kadar güzel bir hayatımız olacağını ve nasıl güzel insanlar, dostlar edineceğini gör.

Hangi dilde söylersen söyle merhaba merhabadır ve her şey bir merhaba ile başlar.

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here