Bilgi paylaştıkça çoğalır

Bu düşünce Gaziantep Müzesi’ni gezerken belirdi kafamda… Ortada iki kadın vardı… Ve kimlikleri hakkında elle tutulur bir bilgi yoktu. Peki kimdi bu kadınlar? Neden bu kadar üne kavuştular? Güzel olmaları mı onları bizim tanımamıza, benimsememize neden oldu? Yoksa eserleri meydana getiren kişiler mi ?

Bana göre ne Mona Lisa ne de Çingene Kızı öyle ahım şahım bir güzelliğe sahip değil!

Ama bu iki kadından biri bir sanatçıyı tanıştırmıştı bize, diğeri de bir kenti…

Ve her ikisinin de bulunduğu müzelerde onlar için özel alanlar oluşturulmuş. Müzeye gelen her ziyaretçi önce onların bulunduğu alanı görerek müzeyi dolaşır hale gelmiş. Hal böyle olunca bu eserleri yapan kişilerin önemi bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.

Hüzünlü, hülyalı gözleri ile dikkati çeken Çingene Kızı, dağınık saçları, çıkık elmacık kemiği ve dolgun yüzü ile görenlerin uzun uzun kendisini incelemesine neden olurken; bu mozaikte en dikkat çekici özellik ne tarafa giderseniz gidin Çingene Kızı’nın sizi takip eden bakışları…

Mona Lisa tablosunda da Çingene Kızı mozaiğinde olduğu gibi gözlerdeki esrarengiz bakışla birlikte hüzün ve neşenin aynı anda işlendiğini görürsünüz. İkisi birbirine benzer ya da benzemez ama ben müzeyi gezerken böyle düşünmeme neden olan iki kadını karşılaştırmak istedim. Daha da ileriye gidecek olursam… Çingene Kızı olarak adlandırılan mozaikte gördüğümüz kişi belki de erkek! Hiç bunu düşüneniniz oldu mu? Neden Çingene Kızı diye tanımlandığını sorgulayanınız olmadı mı? Şüphesiz olmuştur!

Sizce biz arkeologlar biraz maceracı olabilir miyiz? Ki bu tanımlama çok önemli. Zeugma antik kentinin bilinirliliğini arttıracaksa birazcık da olsa katkı sağlamak istemiş olamaz mıyız? Bence bunun hiçbir sakıncası yok… Düşünsenize kazı hafiri bu bulunan küçücük mozaiğe Çingene Kızı adını vermeseydi, sizce burası bu kadar tanınır mıydı? Bence bu kadar bilinir olmazdı. Konuya geri dönecek olursak bu iki tablo boyut olarak çokta büyük değil. Ama çoğumuz Leonardo Da Vinci denildiği zaman Mona Lisa’yı, Çingene Kızı denildiği zamanda Gaziantep’i beraberinde düşünüyor.

Bu düşüncem; Kanada da gerçekleşen, Dünyadaki tarihi ve kültürel eserlerin canlı bitkiler kullanmak suretiyle sergilenmesi ve tanıtılmasını amaçlayan organizasyona Çingene Kızı Projesi ile katılan Gaziantep Belediyesi’nin organizasyona geçen sene damgasını vurmasıyla daha da güçlenmişti. Gördünüz mü bir Çingene Kızının yaptığını…

Ve şimdi bizim Çingene Kızına destek verme zamanımız.

Çingene kızına ait olduğu tespit edilen on iki mozaik şuan Amerika Birleşik
Devletleri’nin Ohio Eyaleti’nde bulunan Bowling Green Devlet Üniversitesi’nde…

Ve bu mozaiklerin yurda dönmesi için Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin girişimiyle, Sivil Toplum Kuruluşlarının desteğiyle bir kampanya başlatıldı.

www.change.org<http://www.change.org> adresinden ‘Zeugma’dan Amerika’ya kaçırılan mozaikler iade edilsin’ başlığıyla sanal imza kampanyasına destek verebilirsiniz. İmza kampanyasına destek vererek, puzzle’ın eksik kalan parçalarının tamamlanmasını sağlayarak “Çingene Kızını” yalnızlıktan kurtarmış olacağız.

Ben hemen imzamı atıyorum. Ya siz?

Bilgi paylaştıkça çoğalır
Önceki konuPro-Choice
Sonraki konuJohnny Cash

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here