Bilgi paylaştıkça çoğalır

Soğuk kış günü. Ağaçlar çırılçıplak. Onları duyabiliyorum. Çığlık çığlığa, kulağımdan taşıyor tüm söylenilenler. Ne hissettiklerini duyumsayabiliyorum. Yaşanmış ya da yaşanması mümkün olan hiçbir şeyi istemiyorlar. Kırgın, üzgün ve mağrurlar. Kaçı daha yanan enkazdan kurtarmak için umutlarını, sonunda kendisinden kırıntı kalmayana dek ödün verecek. Kaçı gündüz vitrinlerinde hapsolacak. Onları anlıyorum Parya sen de anlayabiliyor musun? Onlara hak veriyorum Parya. Artık yaşamak istemiyorlar. En çelimsizi kulağıma eğilmiş defalarca ‘Neden’’ diye soruyor. Ona anlatabilir misin? Ah Parya kim bilebilir bunu? En bilgin olana dahi sormuş olsak efsunlu kelimeleri birden içi boşaltılmış anlamsız ölü bir atık olup çıkar.

Âdem ile Havva yasak meyveyi yemekte bu kadar ısrarcı olmasaydı yine bu karanlığa hapsolur muyduk Parya?

Oysa onlar affedilip gönderilmişti dünyaya. Bu onlar için bir ödüldü. Peki, Parya bu bizim için bir ödül olabilir mi? İnsan hatalarıyla insansa yani hatalardan günahlardan ayrı düşünülemeyen insan, yazgısını gerçekleştiren bir piyondan farksızsa, her şey olması gerektiği gibiyse, sonunda bedel ödemeye gelindiğinde insanın yapayalnız çırılçıplak bırakılması adil midir Parya? Seni duyabiliyorum Parya. Seni anlayabiliyorum Parya, hissettiklerini duyumsayabiliyorum. Bize sunulan iki seçenekten bahsediyorsun; iyilik ve kötülük. Evet, Parya, bunları reddediyorsun. Artık kendi seçeneğini yaratmanın vakti geldi. Beni anlıyorsun Parya, ne hissettiğimi duyumsayabiliyorsun. Bu oyuna son vermemiz gerektiğini biliyorsun. Öyleyse Parya en koyu uçurumlara atlamanın vakti geldi.

Bir devrim yapmalıyız Parya sen ve ben.

Gelecektekiler bize seslenmeli. Hikayemiz tüm çocuklara anlatılmalı. Kimileri bize asi deyip kötülemeli kimileri ise kahraman demeli. Bunlar koca bir yalan Parya. Gerçeği bilenler bizi etiketleyemeyecek. Biz ne kötü ne de iyi olmalıyız Parya. Biz sunulan iki seçenekten üçüncüsü olmalıyız. Beni anlayabiliyor musun Parya? Söylediklerimi anlayabiliyor musun?

Ne hissettiğimi duyumsayabiliyor musun?

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here