Bilgi paylaştıkça çoğalır


“Ancak güzelliğinden şüphe duyulmayacak bir hikâyesi olanlar,
sağ salim varacaklardı kendilerine.”

İlk kitabı Kalküta ile kendisine geniş bir okuyucu kitlesi edinen, Uçurtma Mevsimi ile de okurlardan tam not alan; son zamanlarda edebiyat dünyasının dikkat çeken yazarlarından Kaan Murat Yanık, yeni romanı Butimar’da çarşafa bürünüp İstanbul sokaklarında dolaşan sıra dışı bir psikiyatrın rüya âlemini anlatıyor.

lorel

Yayımlandıktan kısa bir süre sonra kitap listelerinde yerini kapan Butimar bir yandan popüler kültüre karşı dururken diğer yandan da okuru 1915’lere sürüklüyor. Üç ana bölümden oluşan romanın ilk bölümünde; kendi rüyalarını tasarlamaya çalışan, İstanbul sokaklarını çarşafla arşınlayan, hastalarının hayatına müdahil olan, dünya ile ciddi problemleri olan psikiyatr ve en az kendisi kadar dünyayla problemi olan hastalarının öyküsü yer alıyor. Ayrıca rantsal dönüşümü, siyasi putları, her yanından iltihap akan yeni medeniyet algısını, ruhumuzu daraltan popüler kültürü ve lâik- muhafazakâr, Doğu- Batı ikilemleri sert bir şekilde eleştiriyor ama eleştirirken kırıp dökmüyor elbette. İkinci bölümle beraber savaş, aşk, simya, büyü, göç, devrim, sefalet, dostluk bir rüya gibi sarıyor ve madde-mânâ çatışmalarıyla örülen bir arka planda 20. Yüzyılın içinde buluyoruz kendimizi. ‘Revan’ (Günümüzdeki adıyla Erivan) şehrinin ücra kasabalarının birinde sarı kubbeleri olan ihtişamlı medresenin iki öğrencisi hocaları ile göl kenarında sohbet ederken; Osmanlı-İran Savaşları ile zayıflayan otoriteye karşı fırsat bulan Rus Çarının uygulamaları şehrin kaderini değiştiriyor. Bir yandan Rus Çarının faaliyetleri romana siyasal-toplumsal bir atmosfer yaratırken diğer yandan da ilkel psikoloji, simya, göçler, değişip dönüşen dünya ve yasak bir aşk dönemi psikolojik olarak resmediyor.

Yaptığı  psikolojik tahliller ile hayal, rüya ve halüsinasyonlarla iyice karışmış olan bir belleği büyülü gerçeklik ile sunuyor Butimar’da. Okuduktan sonra kitapseverlerin içinde, herhangi bir yerde mahsur kalma isteğinin doğacağı aşikâr. Kaan Murat Yanık, zamanda yolculuğa çıkabileceğiniz Butimar ile okura akıcı, şaşırtıcı, doyurucu bir roman vaat ediyor.

Osman Palabıyık

 

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here