Bilgi paylaştıkça çoğalır

   *Eurovision macerasıyla adını duyuran, yetenekli, kendine has uslubü ve müzik tarzıyla adından söz ettiren Can Bonomo.. Bir şiir albümü çıkarmaya hazırlanan başarılı şarkıcı, müziğe nasıl başladığını ve şöhretin hayatını nasıl etkilediğini, şiir sevdasını ve hakkında bilinmeyenleri anlattı..

Müzik kariyerinize başlamanız nasıl oldu? Ne zaman fark ettiniz bunu?

Komşumuzun oğlu gitar çalardı. Bir gün çok gürültü yapıyorlar diye beni gönderdiler. Komşumuzun oğlundan özendim evdekilere tutturdum bana gitar alın diye.Verdikleri cevap daha ilginçti; “Oğlum daha yeni raket aldık daha onunla oynamadın gitar da nereden çıktı dediler.” Kafama koymuştum kesin yapacaktım bunu ve aldırdım gitarı. 8 yaşında gitar çalmaya başladım. Yaklaşık 4 sene kadar klasik gitar eğitimi aldım ve sonra çok yorucu olmaya başladı. Böylelikle başlamış oldum.

Çalmak ayrı şarkı söylemek ayrı biliyorsunuz. Çalmaya başlamışsınız şarkı söylemeye nasıl başladınız?

Alternatif gruplarımız vardı zaten, ama ben çoğunda gitar çalardım şarkı söylemezdim. Küçük yaşımdan bu yana şiir yazıyorum onları bestelemeye karar verdim.Demo yapıp Can Bey’e götürdüm, benim de sesim varmış oluyormuş söyleyince diye başladı. Hala devam eden eğitimlerim var. Daha da fazla geliştirmek istiyorum kendimi.

Çok farklı tarzın var, çok enerjik ve çok doğalsınız bunu neye borçlusunuz?

25 yaşındayım belki o yüzdendir. Aslında annem de benim çok doğal ve enerjiktir. Belki de aileden gelen bir şeydir.

Eurovision’a seçilmeniz nasıl oldu? Bunu ilk duyduğunuzda neler hissettiniz?

Çok fazla şaşırdım. İstanbul’da bir üniversitede bir söyleşideydik öğrencilerle. Akşam 8 gibiydi TRT’den aradılar bir de üzerine gelin diye bizi çağırdılar.Çok fazla merak ettim. Benim de radyoculuk geçmişim vardır, radyo ve TV programları sundum. Bu iş üzerinde bir teklifte bulunacaklarını düşündüm açıkçası. Biz gittik Eurovision dediler tamam dedik ki bu bizim için çok güzel bir promosyon olacaktı. Çünkü albüm çıkartalı 1 yıl olmuştu ve değişik tarzda bir müzik yapıyoruz biz. Bu şekilde desteklenip halka yayılması bizim daha çok işimize gelecekti ve öyle de oldu. Çünkü uzun sürede yapacağımız promosyonu kısa bir sürede yapmış bulunduk. Her şey çok güzeldi.

Eurovision’dan ne bekliyordunuz?

Yarı finali geçmeyi bekliyorduk. Yoksa bizim için kötü olurdu. Hatta ilk görüştüğümüzde dediğimiz şuydu; “Biz yeni müzisyeniz, yarı finale girememe tereddütlerimiz var” çünkü az sayıda girenler vardı yarı finale. Yarı finale giremesek kötü olur ama olsun yine de toparlarız dedik ve girdik. Yarı finali geçince ayrı bir güzellik oldu bizim için.

Eurovision’dan önce adınızı duymuyorduk, Eurovision’dan sonra daha çok duyar olduk isminizi bu sizin hayatınızda neleri değiştirdi?

Öncelikle hakikaten çok iyi bir promosyon oldu bu bizim için. Biz Alternatif Rock müzik yapan Beyoğlu çocuklarıyız. Orada geniş bir dinleyici kitlesine sahiptik.Ayrıca İstanbul-Antalya-Ankara-Eskişehir ve birçok yere gidip konserler verdik. Profesyonel pop müzik yapmadığımız için, yayılması daha zordu. Çünkü hiçbir TV kanalı radyo çalmaz, tehlikeli gelir onlara. Türk insanımız da bu konuda aktif değildir. Kemiklenmiş kitlemiz büyüdü,büyüdüğü için müziğimiz çok da güzel yayıldı.

Türkiye’de yılın en iyi sanatçısı ve 3 tane en iyi çıkış yapan şarkı dalında ödül aldınız. Bunu neye borçlusunuz?

Bir tarif bir fikir üretemiyorum ama çok iyi gidiyoruz çok iyi çıkıyoruz. Bizi doğal buldu insanlar doğal bir iş yapıyoruz. Yaptığımız işi tamamen samimiyet üzerine kuruyoruz. Dağılması zor bir müzik yapmamıza rağmen insanlar bizi çok kolay kabul ettiler. Baktılar bu işi yapan genç samimi bir çocuk var ve tutulduk. En iyi sanatçı seçilmemize ise biz de çok şaşırdık ve çok fazla mutlu olup gurur duyduk.

20120527_twitter-da-eurovision-can-bonomo-yorumlari

Lise ve Üniversite döneminde birçok amatör grup ile çalmışsınız. Peki neden konservatuar değil de Sinema ve TV okudunuz?

Ben sanat okumak istedim. Müzik yapacağımı bilmiyordum. Sinema ve Sanat Tarihi Görsel Tasarım okudum ben. Aslında Sanat’ın bütün dallarında bilgi sahibi olmak ve ilerleyen zamanlarda da yönetmen olmak istiyordum ve hala da istiyorum bunu. Kendi yaptığım filmleri, kendi müziklerini yapacak kadar da müzik bilgimin olması bir avantaj olacaktı benim için ve hala da öyle bir artı puan olacak müzik benim için. Aslen bir sanatçı olmak istedim.

Müzik dışında fotoğrafla ilgileniyormuşsunuz. Can Bonomo’dan fotoğrafla ilgili birkaç cümle alabilir miyiz?

Bir fotoğrafçı değilim öncelikle bunu söylemeliyim. Ama hobi olarak çok seviyorum fotoğraf çekmeyi . Çok fazla iyi geliyor bana fotoğraf çekmek. Bir de bir kağıt oyunum vardır strateji o da çok rahatlatır beni. Bunun haricinde sürekli yazmayı seviyorum.

“Şiir yazdın mı kadın düşkünü, şiir yazacak kadın bulamadın mı edebiyat düşkünü dediler. Kitap gibi kadınsın. Ne iyi anlaşırız seninle.” Twitter’daki bu sözünüz dikkatimizi çekti bununla ilgili ne söyleyebilirsiniz?

Benim yazdığım şiirin bir parçası sadece.Tırnak içine aldığım her şey kendi yazdığım şiirlerimdendir. Bu şiirlerim yüzünden başıma da iş açıyorum aslında bazen . Aslında yazarken mutlaka bir şeyler hissediyorum ama bu kendi hissettiklerim dışında başkasının hayatından da esinlendiklerim oldukça çok oluyor. Ama her yazdığım birine gönderme ya da hitap değildir bunu belirtmekte yarar var.

Hazır kadın demişken; Geçtiğimiz aylarda Hüsnü Şenlendirici “Kadın dediğin klarnet gibi olmalı” deyip ilginç bir benzetme yaptı sizin de var mıdır kadına yönelik bir benzetmeniz?

Hüsnü Şenlendiriciyi çok severim,hatta geçtiğimiz haftalarda konserine de gittim. Başarılı müzik yaptığına inanıyorum. Çok güzel ve bir o kadar da değişik bir benzetme yapmış. Ama ben buna cevap veremem. Yani böyle bir şeye tarif vermek oldukça zor.

Aşk hayatınızda her şey yolunda mı?

Özel hayatımla ilgili hiçbir şey konuşmak istemiyorum.

Geleceğe dair planlarınız nelerdir?

Bu yılın sonlarına doğru bir şiir kitabı çıkarmayı düşünüyorum. 16-17 yaşlarımdan bugüne kadar yazdığım şiirleri paylaşacağım gerçi çoğu çöp olabilir, fakat bazılarını sadece insanlar görsünler diye ve yeni yazdığım serbest şiirlerin olduğu bir kitap olacak.Bu beni çok heyecanlandırıyor. Bir de kafamda sinema filmi yapmak var ama o çok ilerleyen yıllarda olacak bir şey.

Örnek aldığınız birileri var mı?

Olmaz mı çok var aslında özellikle de yaşayan ve dünyadan göç eden hemen hemen bütün şairlerimiz.

Kendinize benzeyen,kendinize rakip gördüğünüz birileri var mı?

Ben boksör değilim ki bir rakibim olsun.

Kendinizi bize 2-3 kelimede nasıl anlatabilirsiniz?

Kendimi anlatmayı beceremiyorum aslında ama madem sordunuz bu soruyu; iyi,iyiyim,iyiyiz diyebilirim.

Hayata dair birkaç cümle alabilir miyiz?

Linier bir fonksiyon aslında geçip gidiyor zaman bizler de peşinden sürükleniyoruz bir yerlere.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tabi ki de. Beni takip eden, dinleyen, destekleyen herkese sevenlerime buradan selamlar olsun…

970952_10202316124239271_1996699347_n

1 yorum var

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here