Bilgi paylaştıkça çoğalır

22 Aralık 1989’da Paris’te olsaydım ”Godot’yu Beklerken” oyunundaki Estragon gibi ”Kendimizi hemen asalım!” diye bağırırdım.

beklerken2

”Minimalisttir, hiççi eserler vermiştir” yazar, kimi Samuel Beckett bilgisi veren mecralarda. Bir şeyler yazmaya başladıktan sonra Samuel Beckett oyunu oynarsanız ya da okursanız beyninizden vurulmuşa dönebilirsiniz. İyi ki de minimalistir yoksa perişan olursunuz onu anlamak için, yazdıklarını oynamak için, hatta oturup kendi dilinize çevirmek için, en minimalist haliyle ne hale düştüğümü bildiğimden konuşuyorum…
1. Dünya Savaşı’nın etkileriyle büyüseydim hayal gücüm ne denli sertleşirdi ya da yakın gelecek planlarımda olan 30’lu yaşların ortaları 2. Dünya Savaşı’yla geçseydi, hele ki Gestapolar’a karşı zeki bir direnişçi olarak. Godot’yu beklemek bu kadar basit olur muydu ? Ya da beklediğim Godot olur muydu bilmiyorum ama, Estragon ve Vladimir’in Godot’yu beklediği gibi kalemi her elime alışımda büyük bir ümitle Beckett’i bekliyorum.

beklerken

Bilgi paylaştıkça çoğalır
Önceki konuBüyük usta: Zeki Ökten
Sonraki konuChaplin’in Yumurcağı
23 Mayıs 1985 İzmir doğumlu. İlk Şiir ve hikayelerini 2003 tarıhınde kaleme alan müzisyen, parçalarını yazdığı Oyunbozan grubunun bas gitarıst ve solisti... "Sağ elin serçe parmağının biraz altındaki 'umut'."

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here