Bilgi paylaştıkça çoğalır

Pop müzik meraklıları Barış Manço adındaki delikanlıyı iyi hatırlarlar. Kendi gibi genç arkadaşlarıyla kurduğu grubuyla parçalarını çalar dinleyiciyi coştururdu. Bu aralar adından bahsedilmez oldu Barış’ın. Sonradan Fransa’da olduğu öğrenildi, oradan da Belçika’nın Liege kentine geçmiş Barış. Müzik tahsil etmeye ya da anlaştığı bir mekanda çalmaya değil yüksek dekoratör okumak için gitmişti Belçika’ya Barış. Belçika Kraliyet Akademisi’nde okurken müzikten de kopmadı Barış 45’likler E.P. ‘ler doldurdu 12 Ocak 1965 tarihinde Paris’in ünlü ‘Olympia’ salonunda konser vermeye hazırlanıyor 22 yaşındaki genç Barış…

gazete

Bir çok magazin ve müzik dergisinde böyle duyuyordu 50 sene öncesinde genç olanlar Barış Manço’nun oralarda neler yaptığını.

1958 yılında Galatasaray Lisesi’nde başlayan sahne hayatı, 62 yılında yabancı ‘Twist’ parçalarla başlayan profesyonel müzik yaşantısı 60’lı yılların ortasında yurt dışında piyasaya sürülen ‘Baby Sitter’ ‘Jenny Jenny’ ‘Quelle Peste’ ‘Un Autre Amour Que Toi’ Les Mistigris grubu ile ‘İl Arrivera’ ‘Une Fille’ ‘Aman Avcı Vurma Beni’ ‘Bien Fait Pour Toi’ Kaygısızlar grubu ile (Mazhar Alanson, Fuat Güner, Ali Serdar, Mithat Danışan) ‘Kol Düğmeleri’ ‘Seher Vakti’ ‘Big Boss Man’ ‘Good Golly Miss Molly’ ‘Karanlıklar İçinde’ ‘Boğaziçi’ ‘Flower of Love’ ‘Fairground’ ‘Susanna’ ‘Runaway’ ‘Unutamıyorum’ ‘Ağlama Değmez Hayat’ ‘Kirpiklerin Ok Ok Eyle’ ‘Kağızman’ ve ‘Anadolu’ isimli parçaların ardından gelen ‘Dağlar Dağlar’ 1971’de oluşan Manço-Moğollar birlikteliği bu birliktelikten çıkan ‘İşte Hendek İşte Deve’ ‘Bin Boğanın Kızı’ ‘Katip Arzuhalim’ sonrasında kurulan Kurtalan Ekspres ile birlikte sayısız malumunuz hit parça.

baris-manco-2

1975 yılında (2023) albümü 1976’da yurtdışında bir çok ülkenin billboardlarında zirveye çıkan (Baris Mancho) 1979’da Türkiyenin en önemli progresif albümü (Yeni Bir GÜn) 1980 yılında gelen (Disco Manço) 1981 yılının çok ötesinde olan (Sözüm Meclisten Dışarı) 1983 tarihli (Esstağfurullah Ne Haddimize) 1985 yılında tam da doğduğum günde benimle birlikte eve giren albüm (24 Ayar) 1986 tarihli (Değmesin Yağlı Boya) 1988 de 30 sanat yılına gönderme olarak (Sahibinden İhtiyaçtan) 1989’da (Darısı Başınıza) 1992’de (Mega Manço) 1995 yılında (Müsadenizle Çocuklar) 1996 yılında Japonya konser kayıtlarının yer aldığı (Live in Japan) ve son olarak Mançoloji.

baris-manco

Anca bir de ben yaşlarda doğanların en büyük şansı olan 7’den 77 ‘ye var ki apayrı bir inceleme konusu. Dünya’nın en ücra ülkelerinin tarihçesini Norveç’teki Wiking efsanesini ekvatordaki gerçek yaşantıyı kutuplardaki ısınmayı ta 5-6 yaşımızda öğrendik biz. Türkiye’nin köylerini ücra kasabalarını nerede olduğumuzu nerelerin var olduğunu kavradık sayesinde maksat muhabbet sadece arabada öne oturma süt iç dişlerini fırçala değildi belleğimize kimseye nasip olmayacak bilgiler kulaklara kimselerin kavrayamayacağı ezgiler bıraktı…

Bir şeyler çalmanın, söylemenin, bir şeyler karalamanın, yazmanın başlıca sebebi Barış Manço,  iyi ki doğdun.

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here