Bilgi paylaştıkça çoğalır

İstanbul’da doğdum, bu şehirde büyüdüm, 2 sene dışında bu şehir dışında başka hiçbir şehirde yaşamadım.  Eskiden çok katlı apartmanlardan çok tek katlı evler vardı yaşadığım semtte, bahçelerinde dut – muşmula ağaçları olan güzel bahçeleri olan tek katlı evler. Şimdi ise gökdelenler, alışveriş merkezleri ve her şeyi ‘avucumun içinde’ hissetmemi sağlayan bir sürü oluşum var.Yine de şanslı hissediyorum çünkü muşmula ağacının nasıl göründüğünü, eriği dalından koparıp yemenin nasıl bir his olduğunu biliyorum.

Dediğim gibi bu şehrin çocuğuyum, artık bu şehri sevmek için sebepler arayan ve bunun için gerçekten çabalayan binlercesinden biriyim.

Karaköy’deydim  2 hafta önce Pazar günü , ara sokaklarında yürürken ‘Twins Coffee Roasters’de bir kahve molası verdim. Masanın üzerinde İstanbul’da çekilmiş fotoğraflar olan kartpostallar, Şehri Sev sloganıyla birlikte orada duruyorlardı.Kahveyi teslim alırken seçtiğim 2 adet kartpostal için bunları alabilir miyim diye sorduğum kişiden tabi ki cevabını aldıktan duvarda asılı duran ufak sergi dikkatimi çekti. O ufak serginin benim için ne denli büyük bir mutluluk olduğunu tarif etmem sanıyorum ki mümkün değil. Benimle aynı yöne bakan ve gördüğüm şeyleri görüp onları somut hale dönüştüren insanların var olduğunu biliyordum ancak onların somutluklarıyla lodoslu karanlık ve oldukça boğucu bir günde karşılaşmak beklediğim bir şey değildi. Bu sebepten bu güzel gören insanlara ne kadar teşekkür etsem az gelir gibi hissediyorum.

‘Şehri Sev’ şehri sevmeye çalışan bir grup insanın oluşturduğu bir blog olarak öncelerde dikkatimi çekmişti ancak derinlemesine bir incelemeye girmemiştim, dürüst olmam gerekirse çok şey kaçırmışım.  Geç olması hiç olmamasından daha iyidir diye kendimi avutmaya da devam edeceğim sanırım bir süre daha.

www.sehrisev.com ‘a ufaktan göz atmanızı öneririm, nasılsa sonrasında kendinizi tüm paylaşımları okurken ve başka insanların gözünden kişi ve objelere bakarken bulacaksınız ki bu çok güzel bir duygudur, kendinizi bu histen mahrum bırakmayın.

Son olarak, sizde yaşadığınız şehri sevmenin yollarını arayın, sizin üzerinize cuk diye oturan birkaç yol mutlaka bulacaksınız.

Bilgi paylaştıkça çoğalır
Önceki konuGünah Eşiği
Sonraki konuCennete On Saniye
Ben Tanrı'nın aldırmak isteyip başaramadığı çocuğuyum.

1 yorum var

Bir yorumda siz bırakın

Please enter your comment!
Please enter your name here